Satakuntalainen Osakunta

ETUSIVU > TOIMINTA > OSAKUNTAHUONEISTO
Osakuntahuoneisto
Satakuntatalon viidennessä kerroksessa sijaitseva osakuntahuoneisto Viisi on osakunnan olohuone. Se on osakuntalaisten käytössä ympäri vuorokauden. Toimintaa riittää syvällisistä keskusteluista leppoisaan kahvitteluun ja hienoista pöytäjuhlista pikkutuntien spontaaneihin bileisiin.

Kirjasto

Kahden internetyhteydellä varustetun tietokoneen ja tulostimen lisäksi tila houkuttelee tiedonjanoisia yli 1500 kirjan kokoelmalla sekä lehtihyllyllä, josta löytyy Helsingin Sanomat, 10 osakunnan tilaamaa aikakauslehteä sekä lähes kaikki Satakunnassa ilmestyvät sanomalehdet. Kirjastoon voit tulla myös opiskelemaan viihtyisään ympäristöön tai käyttämään omaa kannettavaasi. Osakunta tarjoaa jäseniensä käyttöön langattoman verkon. Lisätietoja saat kirjaston ilmoitustaululta.

Rauman huone

Viihtyisästä televisiohuoneesta löytyy mukavien sohvien ja taulutelevision lisäksi tietokone internetyhteydellä, digisovitin, dvd-soitin, kaapelikanavat, GameCube, Xbox, Wii ja kotiteatterijärjestelmä.

Kiltahuone

Salissa järjestetään pöytäjuhlia ja osakuntailtoja, pelataan pingistä ja soitetaan pianoa. Tila muuntautuu usein myös bileiden tanssilattiaksi - joskus jopa bändin kera.

Porin huone/keittiö

Keittiössä jokainen voi keittää kahvia/teetä tai valmistaa ruokaa (kunhan muistaa siivota jälkensä). Tilasta löytyy myös ruokapöytiä ja sohvia sekä osakuntahuoneiston toinen televisio.
 
C6
C6 on Satakuntatalon C-rapussa sijaitseva osakunnan kerhotila, jota jäsenet voivat varata käyttöönsä. Kerhotila sopii urheilemiseen, juhlimiseen tai vaikka vieraiden majoitukseen. C6:n isolla parvekkeella voi grillata. Tilassa pidetään viikoittain kuntopiiriä sekä venyttelysessioita. Tilaan on mahdollista koota koko lattian kattava tatamipatja.
 
Sauna
Naisten saunavuoro tiistaisin ja perjantaisin 19-23

Miesten saunavuoro keskiviikkoisin ja lauantaisin 19-23

Saunavuorot järjestetään yläsaunassa C-rapussa (C5). Sauna on peruskorjattu hienoon kuntoon keväällä 2007.
 
Bändikämppä
Osakunnan bändikämppä sijaitsee Satakuntatalon kellarissa. Bändikämpän käytöstä voi kysyä lisätietoja musiikkihuoneenhoitajalta. Tällä hetkellä käyttöaste on niin korkea, että uusiksi käyttäjiksi otetaan ainoastaan osakunnan aktiivisia jäseniä.
 

p5200466.jpg
p4210166.jpg