Kutsu Satakuntalaisen Osakunnan tammikuun kokoukseen ke 21.1.2026 kello 19.15

  • 17. tammikuuta 2026

     

    Arvoisat osakuntalaiset,

     

    Tervetuloa osakunnan tammikuun kokoukseen keskiviikkona 21.1.2026 kello 19.15 osakuntahuoneisto Viisiin!

    Osakunnan vuosi startataan todenteolla tämän kokouksen myötä! Tule siis paikalle kuulemaan tulevan vuoden tapahtumista ja projekteista osakunnalla, tapaamaan vanhoja ja uusia kavereita. Lisäksi luvassa on jännittävä julkistus, sillä kokouksessa pääsemme päättämään juhlamestarin Elli-Noora Jalosen esityksestä vuosijuhlaesitelmän (ts. vuosijuhlapuheen) pitäjästä 21.3.2026 pidettävässä osakunnan 372. vuosijuhlassa!

    Kokouksessa on tarjolla ilmainen kokousruoka, josta pääsemme nauttimaan ennen kokouksen alkua, noin kello 19. Saavu siis ajoissa paikalle!

     

    Mikä osakunnan kokous?
    Osakunnan kokous on osakunnan ylintä valtaa käyttävä päättävä elin. Kokoukseen ovat tervetulleita kaikki osakunnan jäsenet fukseista seniorijäseniin. Äänioikeus on osakunnan jäsenmaksun maksaneilla varsinaisilla jäsenillä, eli pääkaupunkiseudun yliopistoissa (Helsingin yliopisto, Aalto-yliopisto, Taideyliopisto, Maanpuolustuskorkeakoulu, Hanken) opiskelevilla opiskelijoilla. Muilla jäsenillä on kokouksissa läsnäolo- ja puheoikeus, ja kannustankin kaikkia satolaisia osallistumaan kokouksiin sekä niissä keskusteluun, ja vaikuttamaan sitä kautta osakunnan asioihin! Osakunnan virkoja ovat kelpoisia hakemaan jäsenmaksunsa maksaneet osakunnan varsinaiset jäsenet ja ulkojäsenet, lukuunottamatta säännöissä ja ohjesäännöissä erikseen määriteltyjä poikkeuksia.

     

    - IQ

     

    --

     

    Helsingin yliopiston Satakuntalainen Osakunta
    Tammikuun osakunnan kokous, 1/2026
    Keskiviikkona 21.1.2026 kello 19:15
    Osakuntahuoneisto Viisi (Lapinrinne 1 A 5, 00180 Helsinki)

     

    Asialista

     

    1. Kokouksen avaus

    2. Kokouksen alkutoimet

    3. Historioitsijan toimintakertomus

    4. Ilmoitusasiat

    5. Talousrahaston hoitokunnan valtuuksista päättäminen (LIITE-1)

    6. Osakunnan edustajan valitseminen OYV:n kokouksiin vuodelle 2026.

    - Esitys: varsinainen edustaja hallituksen puheenjohtaja, varalla ensimmäinen varapuheenjohtaja ja tämän jälkeen toinen varapuheenjohtaja.

    7. Tiedonanto osakunnan projekteista vuonna 2026

    8. Yhteisvuosijuhlien järjestäminen VSO:n ja ÅN:n kanssa 2027

    9. Vuosijuhlaesitelmän pitäjästä päättäminen

    10. Kevätlukukauden kokousten ajankohdista päättäminen

    - Esitys: keskiviikot 18.2., 18.3. ja 15.4. kello 19.15 sekä 13.5. kello 18.00.

    11. Muut esille tulevat asiat

    12. Kokouksen päättäminen

     

    Liitteet löytyvät jaetusta Google Drivesta: Linkki Driveen

     

    --

    Ystävällisin terveisin,
    Iikka Terho
    Satakuntalaisen Osakunnan kuraattori 2025-2026
    kuraattori@satakuntatalo.fi